Obrazy Waloru w Kolorowej

W sobotni wieczór 19 lutego b.r. w Domu Kultury „Kolorowa” w Warszawie Ursus odbył się wernisaż wystawy zbiorowej działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie Klubu Plastyka Walor. Taki mariaż Walor-Kolorowa ma już miejsce po raz trzeci. Tego rodzaju wzajemna współpraca na niwie kultury pomiędzy ościennymi podwarszawskimi miejscowościami odbywa się już od dobrych kilkunastu lat, co jest niezwykle cenną oddolną inicjatywą. Uczestnikami wystawy byli Walorowicze: Teresa Biczyk, Sławomir Bielewicz, Michał Karasiński, Bożena Łumińska, Grażyna Piotrowska, Anna Sawicka, Bożenna Sujka, Danuta Zyśk oraz niżej podpisany Marek Strójwąs. Udostępnili swoje dzieła także opiekunowie piastowskiego Waloru: prof. zw. Ryszard Sekuła (manager) oraz art. plast. Miriam Brzezińska. Każdy artysta zaprezentował po 3-4 obrazy, tak że złożyło się to na dość pokaźną ekspozycję, ponad trzydziestu prac. Wystawa jest ciekawa, przyjemna dla oka, różnorodna, i to zarówno pod względem tematycznym, jak i w zakresie zastosowanych przez twórców środków artystycznego wyrazu. Oprócz tradycyjnego malarstwa (olej, akryl, akwarela, pastel) i rysunku (grafit, węgiel) są też techniki mieszane, kolaże i grafika warsztatowa. Mimo niesprzyjającej aury oraz aktualnych realiów pandemicznych, można śmiało powiedzieć, że frekwencja dopisała. Gospodarzem, kuratorem, współorganizatorem wystawy i zarazem prowadzącą całą ceremonię była art. plast. Katarzyna Ludwiczak, z czego wg opinii uczestników wywiązała się znakomicie. Było profesjonalne otwarcie, słodkości, kwiaty dla artystów, częste błyski flesza, uśmiechnięte twarze, twórcze dyskusje, krótko mówiąc cudowna, trwająca bez mała trzy godziny, atmosfera. Materiał do fotorelacji dla potrzeb „Kolorowej” tworzył fotograf, Ireneusz Barski. Nie zabrakło też oprawy muzycznej, którą zapewniła nadworna pianistka ośrodka, Olga Romaszko-Niewiadomska.

Wystawa jest dostępna w galerii głównej DK „Kolorowa” (Warszawa Ursus, ul. Sosnkowskiego 16, na parterze) w dni powszednie w godzinach pracy ośrodka do 31.03.2022 r., do czego gorąco zachęcam.

Autor: Marek Andrzej Strójwąs

Foto: Andrzej Tomasz Malczyk