Narodowe Czytania Balladyna - fotorelacja

5 września po raz ósmy w Piastowie odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Prezydenta RP. W tym roku lekturą była „ Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Mieszkańcy Piastowa spotkali się na  patio nowej części budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, by wspólnie odczytać fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego.

Przybyłych przywitały organizatorki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Honorata Wróblewska i  dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Wanda Przybylak oraz prowadzący imprezę aktor Jerzy Łazewski. Na spotkanie z mieszkańcami przybył również  Burmistrz Miasta Piastowa Grzegorz Szuplewski.

Narodowe Czytanie rozpoczęło się od przedstawienia składającego się z aktu I i II, w którym występował  Tomasz Sarnecki, radny miasta Piastowa, Piotr Jędrzyk, tegoroczny absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów powstania Warszawskiego pod przewodnictwem Moniki Szuplewskiej i  Urszuli Zaorskiej. Grający włożyli w przedstawienie wiele pracy i serca.

Kolejne sceny z poszczególnych aktów zostały odczytane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica, uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena oraz mieszkańców Piastowa.

Przewodnicząca Rady Miasta Agata Korczak oraz Piotr Bąk zachwycili uczestników spotkania oryginalną interpretacją fragmentu utworu oraz przygotowanymi kostiumami.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła muzyka grana przez zespół Classic Trio. Nie zabrakło również ciekawostek na temat „Balladyny” przedstawionych przez Jerzego Łazewskiego.

Na koniec występujący uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz z nagrodą książkową ufundowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz bilety do Kina Baśń na dowolnie wybrany film ufundowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz widzom za przybycie, jednocześnie zapraszamy na kolejną edycję podczas której zapoznamy się z utworem „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.