Opera Narodowa

Plac Teatralny 1, 00-950 Warszawa

16.01.2018 r.(wtorek)  godz: 19:00 „ Cud albo Krakowiaki i Górale”

cena około 60 zł, rezerwacja do 8 października

Cud albo Krakowiaki i Górale Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego uznawany jest za pierwszą polską operę narodową. Powstała i wystawiona niedługo przed trzecim rozbiorem, w dowcipnej, lekkiej formie muzycznej i błyskotliwym tekście zawierała bardzo wyraźne przesłania narodowościowe i niepodległościowe, szczególnie ważne dla publiczności polskiej w owym czasie. Dziś, gdy aspekt ten ma już znaczenie wyłącznie historyczne, Krakowiaki i Górale pozostają wciąż atrakcyjnym utworem o wysokich walorach scenicznych, uniwersalnym przesłaniu wpisanym w mądrość ludową i wdzięcznym materiałem warsztatowym dla młodych wykonawców.28.02.2018r.(środa) godz: 19:00 „ Pupa”cena około 60 zł ,rezerwacja do 8 października
Stanisław Syrewicz i Anna Hop ujawniają inspirację gombrowiczowską groteską. Oboje pragną przełożyć elementy symboliki pisarza na język muzyczny i wizualny. „Tak jak u Gombrowicza nie ma miejsca na liryczne zabarwienia – przypomina Syrewicz – i tak jak dramat miesza się u niego z groteską, tak w moich podszytych ironią kompozycjach nie ma miejsca na ckliwość, wzniosłość czy rozczulenia”.

15.03.2018r.(czwartek) godz:19:00 „ Łaskawość Tytusa”

cena około 45 zł, rezerwacja do 8 października

„Niechże pan wytrwa w nadziei, Maestro, niechże do czoła przyłoży pan dłoń!” – śpiewał Bułat Okudżawa w swojej Piosence o Mozarcie (polskie słowa Wiktor Woroszylski). Łaskawość Tytusa – ostatnia opera Mozarta, ukończona na dwa miesiące przed jego śmiercią – ukazuje nadzieję. „Żyjemy w społeczeństwie zagrożonym lękiem, a Mozart pokazuje nam jak uwolnić się od lęku” – mówi reżyser Ivo van Hove. Van Hove, twórca przedstawień dotyczących tematu władzy w różnych epokach – takich jak Tragedie rzymskie Williama Szekspira czy Anioły w Ameryce Tony’ego Kushnera widzi w Łaskawości Tytusa współczesną nam opowieść o rządzeniu. Elegancka, powściągliwa inscenizacja, gra śpiewaków pozbawiona najmniejszej egzaltacji pozwala nam skoncentrować się na refleksji dotyczącej nie tylko sprawowania władzy, ale i jej spektaklu. Czy istnieje alternatywa dla świata przedstawianego przez twórców serialu House of Cards? Czy istnieje miejsce dla idealistycznego władcy.

23.05.2018r.(środa) godz: 19:00 „Madame Butterfly‎”

cena około 32 zł, rezerwacja do 8 października

On bogaty, przystojny, żądny coraz to nowych podbojów erotycznych, ona piękna, biedna, ufna, szaleńczo zakochana. To protagoniści historii starej jak świat, w swej schematycznej strukturze ocierającej się o banał. Fabuła to jednak w sam raz do jej uwznioślającego powtarzania przez kompozytorów operowych, co przed Puccinim czyniło wielu. Włoch opowieść tę wrzucił w realia japońskie, które podkreślił nawiązaniami do tradycyjnej muzyki kraju kwitnącej wiśni, by w wielu innych przypadkach całkowicie porzucić „poetykę” made in Japan. Podobnie postąpił Mariusz Treliński w swej debiutanckiej (na wielkiej scenie) inscenizacji operowej, w czym zresztą może tkwi wielka tajemnica jej oszałamiającego powodzenia w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Izraelu, we Włoszech, Hiszpanii i Omanie. Reżyser, wspierany przez fenomenalną scenografię Borisa Kudlički, rezygnując z realistycznego detalu, ale nie specyficznie japońskiego klimatu, w sposób bardzo subtelny odwołał się do konwencji teatru kabuki, do teatru Roberta Wilsona i wreszcie — do własnych doświadczeń filmowych. Z tego kulturowego melanżu różnych sztuk i inspiracji powstała produkcja o znaczeniu historycznym, poniekąd rozczłonkowująca współczesne dzieje polskich inscenizacji operowych na to, co przed, i na to, co po premierze ButterflyTrelińskiego-Kudlički.

Wszystkie bilety to bilety na balkon jeśli ktoś chce droższe oczywiście jest możliwość zamówienia.

Teatr Narodowy

„ Za kulisami” już w październiku - trwają zapisy.

Teatr od kulis, spotkania z ludźmi, którzy współtworzą przedstawienia, ciekawostki z ponad 250-letniej historii narodowej sceny. Grupy zorganizowane zapraszamy do zwiedzania Teatru! Prowadzimy zapisy na lekcje w nowym sezonie teatralnym 2017/2018 Podczas zwiedzania pokazujemy, jak działa teatr w ciągu dnia, patrzymy na widownię z perspektywy aktora i podglądamy codzienne życie pracowni.

Spotkania prowadzą doświadczeni edukatorzy: Krystyna Bocheńska, Ewelina Czarnocka, Małgorzata Motylewska, Paulina Szwed-Piestrzeniewicz.

Koordynator projektu: Ewelina Czarnocka

ZNIŻKI DLA SENIORÓW