• Lato w mieście 2019

    Zapisy od 10.06.2019 r. od godz. 18.00
    Więcej...

To jedyna w swoim rodzaju okazja do prezentowania swojej twórczości, zapoznania się z twórczością innych, wzięcia udziału w kon- kursach poetyckich.W październiku 1993r. Odbyła się I „Biesiada” o zasięgu regionalnym. Nikt nie przypuszczał, że urośnie ona dorozmiarów ogólnokrajowych. Stało się to za sprawą Pawła Kubiaka, poety i ofiarnego społecznika, bez reszty zaangażowanego w życie literackie, nie tylkoregionu Mazowsza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielkie poetyckie zmagania poetów z bliższych i dalszych zakątków naszego kraju dobiegły końca. Jak co roku rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Poetycki XXI Piastowskiej Biesiady Poetyckiej. Konkurs tradycyjnie organizował piastowski Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Piastowie.

Jury w składzie: Marlena Zynger, Jerzy Jankowski, Paweł Kubiak – sekretarz i Paweł Kuszczyński – przewodniczący, postanowiło przyznać główną nagrodę Emilii Mazurek z Warszawy, za zestaw opatrzony godłem „PTAK BULBULEZAR”. Druga nagroda trafiła do Czesława Markiewicza z Zielonej Góry, za zestaw opatrzony godłem „POST”. Trzecie miejsce w tym twórczym starciu zajęła Ewa Włodarska z Tykocina,za zestaw opatrzony godłem „DAMA Z ROSICZKĄ”.Sporo było również wyróżnień. Otrzymali je twórcy sygnujący swoją twórczość godłami: „LATARNIA MORSKA” (Tadeusz Zawadowski ze Zduńskiej Woli), „SZCZUPAK 54” (Stanisław Wasilewski z Żyrardowa), „MOTYKA” (Maria Magdalena Morawiecka z Łapczyc) oraz„OGRODNIK METAFOR” (Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy).

Wielkie uhonorowanie miało miejsce 25. października br. Autorzy mieli dowolność w wyborze zagadnień, których dotyczyły utwory. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę, że tematyka wierszy oscylowała przede wszystkim wokół tematów egzystencjalnych, co nie dziwi, ale także wokół nowych sposobów funkcjonowania i komunikacji między ludzkiej. Zauważono, że w dzisiejszych czasach „być”, ma co najmniej dwa wymiary – realny i wirtualny. Poeci przedstawiali swoje doświadczenia i wrażenia związane z własnym i powszechnym egzystowaniem na portalach społecznościowych. To wyraźny znak czasu, kiedy do wielowiekowej tradycji twórczości poetyckiej wkrada się nowoczesny, technologiczny świat, odciskający piętno na tak wrażliwych użytkownikach.

Spotkanie uświetnił koncert gitarowy. Znane i lubiane utwory, a także własną twórczość prezentował Stanisław Jerzy Dołżyk. Koncert płynął w przyjemnej, poetyckiej atmosferze. Dominowały utwory polskich bardów, poetów, twórców związanych z bohemą artystyczną minionych lat, takich jak Stanisław Staszewski, czy Jacek Kaczmarski.

Tradycyjnie też przeprowadzono Turniej Jednego Wiersza „O Wieczne Pióro Konfratrów”. Biesiada była prawdziwą ucztą dla ducha.