Sprawozdanie

18 maja 2017, po raz trzynasty odbyło się wyjątkowe spotkanie: integracyjna impreza kulturalno – rekreacyjna dla osób niepełnosprawnych „Ku dobru”, organizowana od 2004 roku z udziałem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie. Głównym celem tej imprezy jest m.in.: integracja osób niepełnosprawnych ze społecznościami, osobami i instytucjami, dla których los niepełnosprawnych nie jest obojętny; okazanie uznania, wsparcia oraz dostarczenie wspólnych chwil radości osobom, które, na co dzień opiekują się osobami niepełnosprawnymi, a których trud nie zawsze jest dostrzegany; możliwość wspólnego przeżywania radosnych chwil, które być może przyczynią się do pokonania kolejnych barier i stereotypów związanych z niepełnosprawnością i otworzą drogę do jej zrozumienia.

W tym roku pogoda pozwoliła na zorganizowanie imprezy w plenerze. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przez p.o. Dyrektora MOK Wandę Przybylak gości p. Ewy Borodzicz Członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego oraz p. Radosława Kowalczyka Dyrektora PCPR w Pruszkowie.

Jak co roku mogliśmy liczyć na wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Piastowie oraz Harcerzy z hufca Piastów, którzy z ogromnym zaangażowaniem wspierali organizatorów w realizacji tego ważnego i cennego przedsięwzięcia. Z pomocą również przybyła OSP w Piastowie – udostępniając plac, na którym odbyła się impreza.

Programy artystyczne, które mogliśmy podziwiać przygotowali:

1.Dom Pomocy Społecznej w Czubinie którzy pod opieką p. Marcina Mandesa i p. Artura Kiełkowskiego przedstawili program artystyczny pt” Polskie przeboje w rytmach latino.
2.Warsztat Terapii Zajęciowej „Ognisko” w Pruszkowie którzy przedstawili program pt: „ Festiwal Piosenki Polskiej w Piastowie pod opieką całej kadry terapeutycznej ośrodka.
3.Specjalny Ośrodek-Szkolno-Wychowawczy im. Ks.J.Twardowskiego w Pruszkowie pod opieką Justyny Adamiuk i Joanny Trochymiak przedstawili przedstawienie teatralne pt : „Z przyjaciółmi dookoła świata”.

4.Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek w Pruszkowie pod opieką p. Agnieszki Belniak, Moniki Giel, Jacka Janasiaka którzy przedstawili program muzyczny pt:” Dziś w Piastowie się spotkamy z Wiolinkami zaśpiewamy”

5.Warsztat Terapii Zajęciowej krajowego Stowarzyszenia „ Przyłącz się do nas” w Czubinie pod opieką Magdaleny Paczkowskiej i Karoliny Szymańskiej którzy przedstawili program „Wesoła piosenka”.

6.Niepubliczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Brwinowie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi którzy przedstawili program artystyczny pt: „ Arka Noego” pod patronatem s. Dyrektor Bożeny Sztukowskiej i merytorycznym nadzorem nauczycieli s. Katarzyny Archackiej , p. Małgorzaty Jabłońskiej , Kingi Witczak oraz odpowiedzialnych za stroje p. Eweliny Bednarz i Edyty Popielskiej.

7.Środowiskowy Dom Samopomocy Katolickiej Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Podkowie Leśnej pod opieką Iwony Abramowicz , Iwony Gąsiorowskiej i Tomasza Srebrzyńskiego którzy przygotowali program artystyczny

pt:” Niezapomniane Piosenki”

8.Środowiskowy Dom Samopomocy „ Na Górce” w Brwinowie którzy przygotowali spektakl muzyczny pod patronatem p. Natalii Juralewicz pt:’ Wehikuł czasu”

Dom Pomocy Społecznej KSNAW w Brwinowie którzy przygotowali program artystyczny pt: „ Baby ah te baby” , Niech żyje bal” , „Remedium” z grupą wokalną DPS w składzie Tomasz Sobierajski, Grzegorz Stępkowski, Dominik Strzelec pod kierownictwem Ewy Jasińskiej.
10.Zespół Szkół Specjalnych w Grodzisku Mazowieckim którzy przygotowali spektakl muzyczny pod patronatem p. Dyrektor Agnieszki Klonowskiej.

Po części artystycznej Burmistrz Miasta Piastowa Pan Grzegorz Szuplewski i p.o.Dyrektora MOK P. Wanda Przybylak wręczyli podziękowania oraz upominki wszystkim biorącym udział w naszym spotkaniu. Następnie zebrani zjedli obiad i odcisnęli swoje dłonie na wielkich sercach na znak wspólnie spędzonego czasu. Na zakończenie imprezy każdy otrzymał balony, które zostały wypuszczone do nieba z przesłaniem czynienia dobra, nie tylko w ten jeden dzień, lecz stale, każdego dnia w roku.

Jesteśmy pełni uznania dla pomysłów, włożonej pracy i przygotowania tych wspaniałych występów, które wzbudzały pełne emocji reakcje. Z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że wszyscy powinniśmy uczyć się spontaniczności, radości z danej chwili i pogody ducha od tych wspaniałych osób, które niestety często są spychane na „boczny tor” życia w społeczeństwie. Liczymy, że za rok spotkamy się w tym samym albo jeszcze większym gronie, aby wspólnie pokonywać ograniczenia i bariery, które zazwyczaj znajdują się w naszych głowach. Dołożymy wszelkich starań, aby ludzie otwierali swoje serca i umysły w walce z niezrozumieniem i brakiem akceptacji dla innych.

Ku Dobru! – to najlepsze podsumowanie tej inicjatywy.