• Zajęcia w roku kulturalnym 2017/2018

Zapisy telefoniczne lub w sekretariacie MOK

GOŚCIE JADĄ… NA XXIV PIASTOWSKĄ BIESIADĘ POETYCKĄ

Z Mińska Maz., Ostrołęki, Mysłowic, Krakowa, Łodzi. Nie zabrakło przedstawicieli stolicy, Poznania, Żyrardowa i Pruszkowa. Niekwestionowane święto polskiej poezji. Gościli w Piastowie poeci i jurorzy oraz ich przyjaciele. Wszystkie nagrody w ogólnopolskim konkursie poetyckim zostały odebrane (nie wysyłamy nagród zaocznie, trzeba uczestniczyć w uroczystym podsumowaniu), co nie zdarzyło się od dawna!

Tradycyjnie już program rozpoczął się od przybliżenia twórczości regionu Mazowsza Zachodniego. Anna Rykowska przedstawiła historię działalności i dokonania tworcze klubu poetyckiego "Metafora" z Warszawy-Ursusa. Następnie wraz z Marią Nojszewską czytały swoje wiersze. O Żyrardowskich Wieczorach Literackich, działalności wydawniczej i czasopiśmienniczej ze zwykłą sobie swadą wywodził Jerzy Paruszewski. W tej części programu wystąpili także Joanna i Janusz Godlewscy z cząstką repertuaru "Sceny Przyfabrycznej" Ośrodka Kultury "Arsus".

Jurorzy, poza niżej podpisanym, który porowadził Biesiadę, odbyli interesujące i różnorodne (w sposobie prezentowania swojego dorobku) spotkania autorskie. Jan Zdzisław Brudnicki, jeden z nestorów polskich krytyków literackich, opowiadał o pisanej właśnie powieści "Jeździdło" i o kondycji współczesnej polskiej poezji. Edyta Kulczak prezentowała ciepły jeszcze tomik wierszy ''www.john" i podsumowała swoją drogę twórczą. Andrzej Wołosewicz czytał wiersze dawne i nowe, mówił o samoświadomości twórczej oraz zakreślił sytuację poetów w dobie Internetu.

W południe dyr. Miejskiego Ośrodka Kultury Wanda Przybylak podejmowała uczestników imprezy obiadem w restauracji "Dwa Bażanty". Rosół, jak to rosół, ale schabowy przeróśł możliwości konsumpcyjne wielu poetów! Przy okazji można było oglądać panoramę Piastowa z wysokości wiaduktu kolejowego.

Posileni poeci tłumnie ruszyli w szranki Turnieju Jednego Wiersza. Wysłuchaliśmy osiemnastu wierszy wysoko ocenionych przez jurorów. Zwyciężył Adam Leszczyński z Piastowa, drugi był Przemko Janiszko z Warszawy, a trzeci Kacper Płusa z Łodzi. Wyróżnienia otrzymali: Grażyna Tatarska z Pruszkowa, Robert Baranowski z Warszawy i Krzysztof Marek Smolarz z Tomaszewa.

O uduchowienie "biesiadników" zadbała Joanna Jagiełło, wokalistka, pisarka i malarka. Wykonała utwory ulubionych artystów sceny autorskiej, m.in. Jaromira Nohavicy i Leonarda Cohena oraz własne. Ciepły głos i poetycka zawartość tekstów niosły melancholię, reflaksję, ale także radość i perspektywę zawładniętą przez dobro.

Finałowym punktem programu było ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego XXIV PBP, prezentacja nagrodzonych wierszy i wręczenie nagród, którego dokonała dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej Wiesława Poznańska. Po tej miłej ceremonii jurorzy omówili pokłosie konkursu, a organizator i prowadzący biesiady, niżej podpisany, zaprosił wszystkich do udziału w przyszłorocznej, jubileuszowej XXV Piastowskiej Biesiadzie Poetyckiej.

Paweł Kubiak