• Dziady cz. II

26.11.2017 r. godz. 13.00

KATARZYNA BORKOWSKA

Katarzyna Borkowska – Urodziła się w 1976 roku w Warszawie, obecnie mieszka we wsi Owczarnia pomiędzy Milanówkiem a Podkową Leśną. Przed maturą uczęszczała do Państwowego Ogniska Plastycznego im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim, gdzie pod czujnym okiem grafika i malarza Profesora Aleksandra Turka uczyła się rysunku i malarstwa. Po maturze ukończyła Policealne Studium Plastyczne „Collage” w Warszawie na kierunku reklama wizualna, wystawiennictwo. Łącząc pasję malarską z zamiłowaniem do przyrody ukończyła  studia z ochrony środowiska. W 2015 oraz w roku bieżącym wzięła udział w wystawach Festiwalu Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej  w Milanówku, w wystawie indywidualnej w Galerii Matulka w Milanówku, Bibliotece Głównej Wojskowej Akademii Technicznej, wystawie zbiorowej w Willi Waleria w Milanówku oraz wystawie indywidualnej w Domu Kultury w Józefowie k. Otwocka. W listopadzie 2015 r. brała udział w ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Przystanek PaT” w szkole w Podkowie Leśnej jako Instruktor warsztatów plastycznych. W sierpniu br., razem ze Stowarzyszeniem „Razem dla Milanówka” uzyskała dofinansowanie na przeprowadzenie zadania publicznego od Miasta Milanówek na projekt pt: „Kierunek Przyroda Milanówka”.  Od wielu lat poświęca się rozwojowi własnej twórczości i poszukiwaniom własnego, niepowtarzalnego stylu. Maluje głównie techniką olejną. Kultywuje tradycyjną szkołę malarską.

Wystawa prac Katarzyny Borkowskiej pt. „Dzieła na Sztuki”

Wystawa prezentuje prace z całego okresu twórczości autorki, czyli obrazy powstałe od roku 1996 r. po aktualne. Obrazy wykonane są techniką olejną. Tematyka „Dzieła na Sztuki” spina w jedną całość różnorodność tematów obrazów, poprzez studyjne, pierwsze martwe natury, po obecne prace, powstałe z wewnętrznej potrzeby odzwierciedlania przemyśleń dotyczących natury, będące poszukiwaniem siebie oraz poszukiwaniem własnego wyrazu, zamykającego się w grze przepięknych barw i spiralnych kształtów. Na zwrócenie uwagi zasługiwały  też ptaki pojawiające się w pracach, w szczególności dudek, którego autorka „używa” jako symbolicznego podpisu, jednoznacznie związanego z miejscem zamieszkania K.B., gdzie te przepiękne ptaki przylatują na wiosnę. W niektórych pracach można dostrzec echa twórczości wielkich mistrzów, jak na przykład Gustawa Klimta. Nie zabraknie również prac lekkich, z poczuciem humoru, takich jak seria kocich „Mroków” oraz obrazów z serii „Domki” będących oddechem autorki od trudniejszych, cięższych prac, takich jak  „Gaja”, która to jest odzwierciedleniem  szacunku do Ziemi i podziwu dla jej wielkości i piękna. Na wystawie zaprezentowana zostanie  również jedna fotografia pt. „Codzienność” z roku 1997. Na zdjęciu widnieje zwykła igła z nicią, co symbolicznie pokazuje nasze zwyczajne życie, które w swojej rutynie, szarości potrafi jednak – dobrze ujęte, być pięknym.

Autorka zaprezentuje także oryginalną biżuterię, ręcznie wykonane lampki oraz pracę z ceramiki.

Większość prac można obejrzeć na https://www.facebook.com/Dyndalki